Herb - Brzezówka
Herb - Hażlach
Herb - Kończyce Wielkie
Herb - Pogwizdów
Herb - Rudnik
Herb - Zamarski
Hażlach "z lotu ptaka"
Kapliczka w Kończycach Wielkich
Piknik militarny w Hażlachu
Występ ZPiT Ziemi Cieszyńskiej na dożynkach w Zamarskach
Widok z Zamarsk na masyw Czantorii

Szansa na ekologiczną dotację

Nieodpłatne porady prawne

Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej

Opłata za odpady komunalne a współwłasność budynku mieszkalnego

"Giving Circle", czyli szansa dla organizacji pozarządowych

Akcje edukacyjne Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej

Szkolenie dla rolników

Przerwa w dostawie wody w Zamarskach w dniu 13.02.2019 r. (środa)

Szansa na ekologiczną dotację

Nieodpłatne porady prawne

Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej

Opłata za odpady komunalne a współwłasność budynku mieszkalnego

"Giving Circle", czyli szansa dla organizacji pozarządowych

Akcje edukacyjne Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej

Szkolenie dla rolników

Przerwa w dostawie wody w Zamarskach w dniu 13.02.2019 r. (środa)

logotypy wedrowki dolina olzy


20 marca w sali sesyjnej Urzędu Gminy Hażlach odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu „Wędrówki Doliną Olzy/Toulky údolím Olše“, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Liderem projektu jest Gmina Hażlach, zaś jej partnerem Muzeum Těsinska w Czeskim Cieszynie, które prowadzi Archeopark w Kocobędzu-Podoborze. Dyskusję poprzedziło podpisanie umowy Gminy Hażlach z właścicielem wyłonionego w drodze postępowania przetargowego Zakładu Stolarskiego i Remontowo-Budowlanego „TOMAN” Daniel Toman z Turzy Śląskiej na wykonanie adaptacji z przebudową budynku dawnego spichlerza w Gminie Hażlach na budynek muzealny pod nazwą Dom Przyrodnika wraz z zagospodarowaniem terenu.

 
dom przyrodnika 2018 1
Podpisanie umowy pomiędzy Wójtem Gminy Hażlach a wykonawcą adaptacji i przebudowy dawnego spichlerza na Dom Przyrodnika o Fot. GK


W roboczym spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, hażlascy radni Sławomir Kolondra i Paweł Cienciała, wicedyrektor Muzeum Těsinska Marcela Dudová z pracownikami, nadleśniczy Nadleśnictwa Ustroń Leon Mijal, leśniczy Teofil Macura, prezes Koła Łowieckiego „Brzezie” w Hażlachu Karol Folwarczny oraz reprezentujący menedżerów projektu Stefan Mańka. Całkowita wartość polsko-czeskiego projektu, realizowanego przez partnerów po obu stronach granicy, wynosi 1 899 850 euro, przy czym wartość projektu po stronie Gminy Hażlach to 912 350 euro, czyli ponad 3 850 000 zł. Wartość dofinansowania z EFRR dla Gminy Hażlach wyniesie 775 497,50 euro (ponad 3 272 500 zł). W Kocobędzu-Podoborze zostanie przeprowadzona rewitalizacja części repliki słowiańskiego grodu. Po wykonaniu adaptacji zabytkowego spichlerza w Hażlachu na Dom Przyrodnika powstanie w nim interaktywna ekspozycja pokazująca dziedzictwo przyrodnicze doliny Olzy po obu stronach granicy wraz z infrastrukturą do obsługi ruchu turystycznego (nowy parking bezpośrednio przy obiekcie oraz baza do obsługi ruchu turystycznego). 

- Porównując odwiedzoną podczas wizyty studyjnej w Żarkach tamtejszą gminną inwestycję, czyli Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł  z przyjętymi przez nas założeniami, mam nadzieję, że pod wieloma względami także Dom Przyrodnika w Hażlachu stanie się fundamentem rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. W tym celu prowadzone są już rozmowy z naszymi mieszkańcami oraz przedsiębiorcami, w jaki sposób można tę inwestycję gminną wykorzystać dla rozwoju własnej działalności gospodarczej – mówi Wójt Gminy Hażlach.

W 2012 roku Gmina Hażlach będąc właścicielem terenu przejęła w formie darowizny w użytkowanie wieczyste obiekty w centrum Hażlacha, zajmowane wcześniej przez miejscowe Kółko Rolnicze. Pięć lat później, w roku 2017, udało się pozyskać środki unijne na realizację projektu „Wędrówki Doliną Olzy/Toulky údolím Olše“.

dom przyrodnika 2018 2
Spotkanie uczestników projektu w sali sesyjnej Urzędu Gminy Hażlach o Fot. GK   


- Uporządkowanie spraw własnościowych związanych z bazą Kółka Rolniczego przeprowadzono jeszcze podczas poprzedniej kadencji władz Gminy Hażlach. Z kolei w obecnej kadencji, przy wsparciu i aktywnym uczestnictwie wszystkich hażlaskich radnych, opracowano dokumentację aplikacyjną w celu rozpoczęcia przebudowy centrum miejscowości. Mam nadzieję, że Dom Przyrodnika i jego otoczenie staną się tym miejscem w naszej gminie, którym będziemy się mogli pochwalić na zewnątrz i które stanie się przestrzenią generującą aktywność wszystkich mieszkańców oraz wzmacniającą wzajemne sąsiedzkie relacje  – mówi Wójt Grzegorz Sikorski.

Zakończenie prac budowlanych przy Domu Przyrodnika zostało przewidziane na 30 czerwca 2019 roku, zaś prace wyposażeniowe, na realizację których zostanie wkrótce ogłoszony przetarg, powinny być ukończone do końca 2019 roku. Konieczne do rozpoczęcia przebudowy wyburzenia zabudowań bazy Kółka Rolniczego rozpoczną się w maju tego roku.                 

Podczas spotkania dyskutowano o dalszych działaniach, które zwiększą atrakcyjność powstającego w Hażlachu nowego produktu turystycznego. Na prośbę władz gminy Nadleśnictwo Ustroń tworzy w lesie Sikorki ścieżkę tematyczną, propagującą hażlaską faunę i florę, która prowadzi do wiaty rekreacyjnej dysponującej zapleczem do grillowania. Nieopodal w uroczysku „Czarne Doły”, w bukowym lesie, położone jest warte odwiedzenia, znane mieszkańcom bliższej i dalszej okolicy źródełko „Borgońka”. Uczestniczącym w spotkaniu przedstawicielom nadleśnictwa i hażlaskich myśliwych wójt Sikorski przedstawił także pomysł wykorzystania kamery podpatrującej życie leśnej zwierzyny, transmitującej "na żywo” obraz do Domu Przyrodnika.    

 

Zob. także projekt „Wędrówki Doliną Olzy/Toulky údolím Olše“               

Wydarzenia

projekty

rzadowecentrumlegislacji

dziennikurzedowywojslaskiego

dziennikustaw

monitorpolski

 eurlex

 

wios logo

dobry start 2018 baner

500 plus baner

wczk

epuap e87d4

sekap 070e8 

e-Urząd - dodaj do ulubionych!   

eURZAD 8ace2


Jak korzystać z platformy e-Urząd
(film instruktażowy)
 

Portal Informacji Finansowo-Podatkowej Gminy Hażlach
portal ifp2015

System Konsultacji Społecznych
SKS

 

Mapy Gminy

mapa gminyInternetowy Serwer
Danych Przestrzennych

Gminy Hażlach
logo ISDP

Polecamy

Media o nas

"O budżecie gminy Hażlach"
"Złote i diamentowe pary"
"Gmina Hażlach pnie się w górę"
"Kto śpiewa - dwa razy się modli"
"Militaria i historia w Hażlachu"

Galeria zdjęć

Zabytki, ciekawe miejsca